Pozdrav z ostrova Rarotonga

Author: Jan  |  Category: Cook Islands

Posíláme pozdravy z ostrova Rarotonga, který dnes ráno v 6:30 místního času měla zasáhnout tsunami (vlna vzniklá po děsivém zemětřesení v Japonsku). Píšu že měla, protože se vlastně nic nestalo – vlna (pokud vůbec dorazila) byla tak malá, že jsme ji nezaregistrovali.
Chceme Vás tak jen ujistit, že jsme v pořádku a v bezpečí.

Jsou dvě hodiny ráno, dopil jsem druhé novozélandské pivo (mají tu 750ml lahve!) a čtu si knížku o formuli 1. Je to druhá knížka za poslední tři dny, což je u mě rekord. V tom se ozve nějaké zvonění – někdo nám volá na pevnou ve dvě ráno! Zvednu telefon a zvídavým tónem říkám “Haloooo?”. Na druhém konci Herbert. Říkám si – jak je něco takového možné? Kde vzal číslo na nás? Dozvídám se, že v Japonsku bylo velké zemětřesení, které vyvolalo tsunami a ta míří směrem k nám. Prý máme stále dost času než se k nám vlna dostane. Prý je těžké říct jakou má vlna sílu a jestli se máme vůbec čeho obávat. V tom se vzbouzí Angelika, koukne na mě a ptá se: “Je to holka nebo kluk?”. Posledních pár dní jsme se dost často bavili o našich přátelích, kteří čekají miminko a my bohužel nebudeme u toho až se narodí – proto si Angelika nejdřív ještě rozespalá myslela, že nám volají a že se to už narodilo.

Po vysvětlení, že se na nás valí tsunami jsem viděl, že Angeliku celá situace zděsila a tak jsem ji hned zkusil uklidnit.

Vědomí že máme čas, dál že cesta vedoucí na kopec je kousek od nás a navíc jistota, že část tsunami by pravděpodobně rozbila kamenná hráz obepínající celý ostrov (a vytvářející nádhernou lagunu pro šnorchlováni) byly pro mě důvody nepanikařit. Angelika měla jiný názor a tak jsem se jí snažil ujistit, že bude všechno v pořádku. Úplně jsem zapoměl, že po cestě z Aucklandu si Angelika pustila film “Here after”, který začíná obrovskou tsunami, která boří domy a zabíjí lidi. Její představivost běžela na sto procent a tak věřím, že pod pojmem tsunami si představila něco co by mohlo smést celý ostrov.

V rádiu dávali každou hodinu zprávy o blížící se tsunami. Kolem šesté ráno hlásili, že vlna není vysoká a v případě nebezpečí uslyšíme syrény a budeme evakuováni.
Kolem sedmé ráno jsme se dostali do postele a trochu naspali to, co jsme večer probděli.

Tímto bychom chtěli poděkovat Herbertovi, který nám zavolal a před tsunami nás varoval.

4 Responses to “Pozdrav z ostrova Rarotonga”

 1. Slunce Says:

  Uff to je nervak. Vykoupat a mazat zpet na nakej poradnej kontinent. V Japonsku to neni zadna sranda vam reknu, davejte bacha jelikoz neni jisty jestli ty otresy uz uplne ustali. Je fajn ze tam funguje ten varovnej system.

 2. Martina Says:

  Ahoj Jeno a Angeliko, taky sledujeme s napětím všechny zprávy. Přeji vám, aby vás štěstí provázelo i druhé půlce cesty:) Je to velká shoda náhod, ale když jste letěli na NZ, tak v Austrálii byly záplavy, potom na NZ zemětřesení, poté ve zprávách na netu, že se na Havaji probudila sopka a chrlí lávu a teď to zeměstřesení v Japonsku a tsunami. Přejeme vám moc štěstí, myslíme na vás. Samozřejmě, že vám tu cestu moc přejeme, ale už se moc těšíme až tu budete:)) Opatrujte se. Posíláme pusinky Lucka, Kuba, Pepča, Roman a Marťa

 3. Kolíni Says:

  Ahoj cestovatelé! jsme rádi, že jste v pořádku. V pátek přišel Kačence její první pohled a hnedlemedle z Nového Zélandu!!! Tak to byl teda šok. Byla nadšená, děkuje a máme vás pozdravovat. Hned v pondělí s ním bude machrovat ve školce. Držte se na cestách. Jste naši hrdinové. Ciao

 4. Martina Says:

  Proč jste nejeli třeba na Lipno? Tam by byla maximálně tsunami, kdybych vlezla do vody já:))
  Všichni vás pozdravují a myslí na vás.
  Sledujte zprávy a opatrujte se. Pa

Leave a Reply